System oddymiania to zaawansowany system, stosowany w budynkach, halach, pomieszczeniach biurowych, klatkach schodowych itp. w celu usuwania dymu i ciepła podczas pożaru.
Jak działa system oddymiania grawitacyjnego?
Rolą systemu oddymiania jest odprowadzenie gromadzącego się w trakcie pożaru dymu, ciepła i gazów, które zagrażają zdrowiu i życiu. W przestrzeniach pionowych, takich jak klatki schodowe czy drogi ewakuacyjne w większości korzysta się z systemu grawitacyjnego, które polega na wykorzystaniu zjawiska konwekcji. Konwekcja to nic innego, jak unoszenie się ciepłych gazów w górę, dlatego tez podczas pożaru automatycznie otwierane są klapy dymowe, które umożliwiają ulatnianie się dymu. Natomiast zadaniem klap napowietrzających jest umożliwienie ucieczki w ciągach komunikacyjnych. Mechaniczne systemy oddymiania instalowane są w miejsca, gdzie nie da się wykorzystać systemów grawitacyjnych i do ich zasilania konieczne jest niezależne źródło zasilania. Do systemów mechanicznych zaliczamy wentylatory oddymiające, które montowane są pod dachami lub w ścianach.
Systemy oddymiania budynków, pomieszczeń, biur, hal przemysłowych, klatek schodowych
Systemy oddymiania budynków to niezbędne środki, jakie trzeba zastosować dla zachowania bezpieczeństwa użytkowników budynków. Te innowacyjne rozwiązania w dużym stopniu ułatwiają ewakuacje i pozwalają na ratunek osób przebywających w budynku podczas pożaru. Tego typu rozwiązania powinny być bezwzględnie stosowane w przypadku nowo powstających budynków, a także w przypadku starszych budynków. w ich przypadku dostosowanie przestrzeni i instalacja systemu oddymiania może sprawić pewne kłopoty, jednak mimo wszystko ze względów bezpieczeństwa powinna zostać przeprowadzona.
System oddymiania (Systemy oddymiające)
Systemy oddymiania to szereg punktów, które składają się na skuteczność danego systemu. Podstawowe systemy oddymiające składają się z:
- okien oddymiających,
- klap oddymiających,
- kurtyn dymowych,
- wentylacji pożarowej i systemu napędów.
Działanie systemu oddymiającego polega na informacjach przesyłanych do centrali, która w momencie pojawienia się dymu automatycznie otwiera otwory oddymiające, przez które bez trudu wydostaną się gazy, gorące powietrze i dym. Pozwoli to na skorzystanie z dróg ewakuacyjnych.
Urządzenia oddymiające – rozporządzenie
Zadaniem urządzeń oddymiających jest usuwanie dymu i umożliwienie ucieczki z płonącego budynku. Warto jednak wiedzieć, że są specjalne wymogi dotyczące tego typu systemów. Do podstawowych wymogów możemy zaliczyć:
- instalacja wentylacyjna musi mieć stały dopływ powietrza z zewnątrz,
- system oddymiający musi skutecznie i szybko odprowadzać dym, aby umożliwić sprawna ewakuację,
- przewody oddymiające powinny stosowane zgodnie z przeznaczeniem i obsługiwać jedną lub więcej stref.
Podobne zasady pojawiają się w przypadku klap odcinających oddymianie od przewodów wentylacyjnych. W zależności od klasy wykorzystywanego sprzętu mogą one obsługiwać jedną lub więcej stref. Jeśli zależy Ci na prawidłowym zastosowaniu systemu oddymiania w budynku to posiadanie specjalistycznej wiedzy dotyczącej wymogów, jest szczególnie ważna i niezbędna.
Szybkie pytania i odpowiedzi:
1. Co to jest wentylacja oddymiająca?
Dzięki wentylacji oddymiającej możliwe jest utrzymanie dymu na wysokości, która znajduje się ponad drogą ewakuacyjną. Wentylacja ma za zadanie, usuniecie dymu, który znajduje się bezpośrednio pod stropem.
2. Jak działają klapy oddymiające?
Podczas pożaru klapy oddymiające automatycznie się otwierają i usuwają dym gromadzący się pod sufitem.
3. Kiedy stosuje się klapy dymowe?
Tego typu rozwiązania powinny być stosowane w budynkach produkcyjnych, w halach magazynowych, a także w dużych budynkach oddanych do użyteczności publicznej.
4. Jak zamknąć klapę oddymiającą?
Aby zamknąć klapę oddymiającą, należ odryglować siłowniki i spuścić gaz znajdujący się w instalacji pneumatycznej.
5. Jak dobrać klapę oddymiającą?
Klapa oddymiająca powinna być dobrana pod względem wielkości powierzchni rzutu poziomego podłogi w miejscu, w którym ma się znaleźć. W mniejszych pomieszczeniach będzie to minimum 6%, natomiast w większych minimum 7,5%.
6. Kiedy wymagane jest oddymianie klatki schodowej?
Oddymianie klatki schodowej powinno się znaleźć w budynkach niskich i wysokich, które posiadają drogi ewakuacyjne. Warto o nich jednak pomyśleć również w innych typach budynków, gdzie zwiększenie bezpieczeństwa będzie równie istotne.
7. Jak wyłączyć alarm oddymiania?
Włączenie alarmu wiąże się z koniecznością naciśnięcia odpowiedniego przycisku.
8. Jaki jest główny cel instalowania systemów i urządzeń wentylacji pożarowej?
Kontrola rozprzestrzeniania się pożaru, a także jego skutków, to główny cel instalowanych systemów i urządzeń przeciwpożarowych.
9. Kiedy wymagane jest oddymianie garażu?
Oddymianie garażu jest konieczne w strefach, w których bez bezpośredniego wyjazdu, a także w miejscach, w których wielkość strefy pożarowej jest większa niż 1500 m2.
10 Jak zamknąć okno przeciwpożarowe?
Zamknięcie okna przeciwpożarowego będzie możliwe po dociśnięciu skrzydła do ramy, a następnie po obróceniu klamki, do pozycji zamykającej okno.
Zapraszamy do nawiązania kontaktu z nami!
Przeczytaj także: Systemy oddymiania pomieszczeń, budynków, hal, klatek schodowych