To, co kiedyś wydawało się prawdziwym luksusem dziś stanowi swego rodzaju standard! Coraz więcej osób planujących budowę domu decyduje się na ogrodzenie własnej posesji i montaż bramy zawierającej automatyczny napęd. Czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie? Co sprawia, że automatyka do bram jest znacznie lepszym wyborem aniżeli bramy w klasycznej formie?
Napędy do bram – dlaczego warto?
Inwestycja w bramę z automatyką stanowi równoczesne połączenie komfortu z dodatkowym bezpieczeństwem. Z jednej strony bez żadnych problemów można wjechać lub wyjechać na posesję bez wychodzenia z pojazdu, co w niektórych sytuacjach (np. ulewnego deszczu czy niezwykle porywistych podmuchów zimnego wiatru) stanowi prawdziwe udogodnienie. Z drugiej strony brama otwierająca się dzięki automatycznemu napędowi nie stwarza ryzyka kradzieży kluczyków ze stacyjki – takie problemy niestety mają dość często miejsce w przypadku dużych miast i okolic (np. Krakowa, Niepołomic, Bochni czy Skawiny).
Warto też wspomnieć, że nowoczesne bramy na pilota są wyposażone w szereg udogodnień zapewniających wygodniejsze korzystanie z urządzenia. Jednym z przykładów może być instalacja systemu fotokomórek, który zwiększa bezpieczeństwo ludzi (np. dzieci pojawiających się w momencie zamykania bramy) oraz kierowców i samochodów (m.in. ograniczając szansę na uderzenie bramy w nadjeżdżający pojazd). Innymi i równie wartymi przemyślenia modyfikacjami są:
- połączenie z systemami alarmowymi i monitoringiem wizyjnym,
- zamontowanie sygnalizatorów ostrzegawczych np. pulsującej lampy czy generatora dźwięków,
- zapasowy akumulator, który pozwoli na awaryjne zasilanie w przypadku przerwy w dostawie prądu lub uszkodzenia bramy,
- Moduł pozwalający na zdalne sterowanie bramą przy pomocy smartphone z dowolnego miejsca.
Czy automatyczny napęd można zamontować do każdej bramy?
W dobie dzisiejszych czasów wybór automatyki do bram jest znacznie częstszy aniżeli starych, prostych rozwiązań. Najlepszym dowodem jest fakt, że część osób decyduje się na montaż automatycznego napędu w starszych bramach wjazdowych i zaadaptowanie ich do nowoczesnych rozwiązań. Warto jednak wcześniej skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie. Niejednokrotnie konstrukcja starszych modeli bram wymaga lekkiej modernizacji w celu dopasowania do napędu bramy przesuwnej lub siłowników bramy rozwiernej.
Automatyka do bram stanowi już swego rodzaju standard w obecnej rzeczywistości. Wjazdy na prywatne posesje, niektóre przedsiębiorstwa, garaże lub podziemne parkingi praktycznie w większości przypadków wykorzystują bramy z automatyką. Istnieje kilka najczęściej wykorzystywanych rodzajów bram wjazdowych z napędami:
- rozwierane, czyli tzw. skrzydłowe,
- przesuwne, czyli tzw. jednoskrzydłowe – poruszają się równolegle do ogrodzenia z uwagi na obecność jednego słupka prowadzącego i jednego słupka utrzymującego skrzydło w pionie. Wśród nich wyróżniamy dwa pomniejsze typy: samonośne i szynowe,
- coraz częściej stosuje się również napędy do furtek.
Bramy z napędem mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, ale większość producentów decyduje się na stal z uwagi na dużą stabilność i sztywność dla skrzydeł. Niejednokrotnie oprócz samej stali wykorzystywane są dodatki drewna bądź tworzywa sztucznego.
Napędy do bram – co jeszcze należy wiedzieć o bramach z automatycznym napędem?
Otworzenie bramy z automatyką wymaga użycia specjalnego pilota, który w większości przypadków działa już z dystansu liczącego ok 200 metrów. Centrala sterująca bramą jest wyposażona w antenę odbierającą sygnał z dużej odległości, co stanowi prawdziwą wygodę i nie wymaga czekania przed wjazdem.
W kwestii samego napędu do bramy, należy pamiętać, że dobór jest uwarunkowany od ciężaru i częstotliwości pracy bramy – w przypadku częstej eksploatacji warto od razu zainwestować w mniej zawodny sprzęt, który pozwoli na dłuższą żywotność całego systemu i zmniejszy ryzyko ewentualnych usterek. Te natomiast można naprawić przy pomocy fachowego serwisu, który z pewnością pozwoli uporać się z problemem.
Szukasz profesjonalnej firmy do montażu automatyki do bram? Zapraszamy do kontaktu!