Wprowadzona w roku 2009 norma PN-EN 50131-1:2009 całkowicie zmieniła sposób klasyfikowania systemów alarmowych i określiła nowe standardy dla tego typu instalacji. Na pierwszy rzut oka czterostopniowa skala wygląda podobnie do przepisów z wcześniejszej normy PN-E-93 08390/14, jednakże na tym podobieństwa się kończą. Poniższy artykuł opisze wymagania wobec poszczególnych poziomów zabezpieczeń oraz podpowie, na co zwrócić uwagę podczas wyboru systemu.
Podstawowe informacje na temat klasyfikacji (PN-EN 50131-1:2009)
Systemy alarmowe podzielone zostały na cztery klasy, oznaczane cyframi od 1 do 4, które określają czułość, czas reakcji oraz stopień złożoności instalacji – im wyższy stopień, tym skuteczniejszy system. Szczegółowe normy, jakie musi spełnić system alarmowy, określają dokumenty PN-EN 50131-1:2009 (wymagania systemowe) oraz PN-EN 50130-5:2002 (wymagania środowiskowe). Kluczowymi wyznacznikami są tutaj umiejętności oraz dostęp do narzędzi potencjalnych intruzów, czas reakcji na utratę łączności bezprzewodowej, możliwa liczba kodów bezpieczeństwa oraz wydajność zasilania awaryjnego. Tę ostatnią kategorię dzieli się dodatkowo na dwa typy: A (zasilanie sieciowo + akumulatorowe) i B (zasilanie sieciowe + bateryjne). Warto zwrócić uwagę na fakt, że klasyfikacja systemu alarmowego zależy zawsze od najsłabszego ogniwa w instalacji. Jeżeli posiadamy w naszym układzie pojedyncze urządzenie klasy 1, cały system będzie sklasyfikowany jako instalacja tego stopnia.
Klasy systemów alarmowych – szczegółowy opis
Stopień 1 – instalacje tej klasy są spotykane najczęściej w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Systemy alarmowe mają się oprzeć intruzowi o niewielkiej wiedzy, który dysponuje podstawowymi narzędziami, takimi jak łom. Instalacja 1. stopnia sprawdza się w miejscach, gdzie ryzyko włamania jest stosunkowo niewielkie, a system chroni mienie o umiarkowanej wartości. Aby utrzymać instalację o tym standardzie w dobrym stanie, wystarczy nam jedna wizyta serwisanta rocznie.
- Czas reakcji na utratę łączności bezprzewodowej – 240 minut.
- Minimalny czas czuwania przy wykorzystaniu zasilania awaryjnego typu A i B – 12/24 godziny.
- Możliwa ilość kodów chroniących system przed złamaniem – 100 000.
Stopień 2 – występuje w miejscach, gdzie zachodzi średnie ryzyko włamania. System alarmowy odpowiada za bezpieczeństwo kosztownego mienia lub informacji, toteż stosuje się go w hotelach, przedsiębiorstwach oraz bogatszych domach. Instalacja ma skutecznie chronić przed intruzami, którzy mają podstawową wiedzę na temat działania systemów bezpieczeństwa oraz posługują się takimi narzędziami, jak np. multimetr. Aby utrzymać instalację o tym standardzie w dobrym stanie, potrzebujemy rocznie dwóch wizyt serwisowych lub jednej wizyty serwisowej i jednego zdalnego sprawdzenia systemu.
- Czas reakcji na utratę łączności bezprzewodowej – 120 minut.
- Minimalny czas czuwania przy wykorzystaniu zasilania awaryjnego typu A i B – 12/24 godziny.
- Możliwa ilość kodów chroniących system przed złamaniem – 1 000 000.
Stopień 3 – systemy tej klasy mają za zadanie chronić budynki użyteczności publicznej, kosztowne mienie, dokumenty oraz informacje. W tym przypadku przewidywane jest włamanie ze strony zorganizowanych intruzów, którzy mają szczegółową wiedzę na temat działania instalacji alarmowych oraz dysponują specjalistycznymi narzędziami. Aby utrzymać instalację o tym standardzie w dobrym stanie, potrzebujemy rocznie dwóch wizyt serwisowych lub jednej wizyty serwisowej i jednego zdalnego sprawdzenia systemu.
- Czas reakcji na utratę łączności bezprzewodowej – 100 sekund.
- Minimalny czas czuwania przy wykorzystaniu zasilania awaryjnego typu A i B – 24/120 godzin.
- Możliwa ilość kodów chroniących system przed złamaniem – 10 000 000.
Stopień 4 – najwyższa klasa systemów alarmowych ma chronić najważniejsze i najcenniejsze dokumenty, informacje oraz mienie. Instalacje tego typu występuje w muzeach, bankach, obiektach wojskowych i miejscach o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania infrastruktury państwa. Stopień 4. zakłada ingerencję profesjonalnie wyszkolonych intruzów, takich jak grupy obcego wywiadu lub komórki terrorystyczne. Aby utrzymać instalację o tym standardzie w dobrym stanie, bezwzględnie potrzebujemy dwóch wizyt serwisowych rocznie.
- Czas reakcji na utratę łączności bezprzewodowej – 10 sekund.
- Minimalny czas czuwania przy wykorzystaniu zasilania awaryjnego typu A i B – 24/120 godzin.
- Możliwa ilość kodów chroniących system przed złamaniem – 100 000 000.
Na co zwrócić uwagę podczas planowania instalacji alarmowej?
- Ryzyko włamania – czy w okolicy zdarzały się włamania, jak niebezpieczna jest okolica, jak często obiekt pozostaje bez nadzoru, jak często wyjeżdżamy na wakacje (w przypadku mieszkania/domu)?
- Wartość zgromadzonego w obiekcie mienia.
- Ilość okien, drzwi, balkonów, świetlików, szybów, możliwość włamania się z dachu budynku itp. – intruz może dostać się do wnętrza na wiele sposobów, dlatego należy zabezpieczyć tego typu miejsca za pomocą krat oraz drzwi antywłamaniowych.
- Jak duża jest wytrzymałość ścian oraz stropu – dla zdeterminowanego intruza znacznie łatwiej jest przebić się przez cienką ścianę lub strop, niż forsować zabezpieczone alarmem drzwi antywłamaniowe. Z tego powodu czujniki wykrywające drgania, a zatem wiercenie, powinny znaleźć się na wyposażeniu obiektów, które wykorzystują systemy wyższych kategorii.
Potrzebujesz porady w zakresie wyboru systemu alarmowego i jego instalacji? Skontaktuj się z nami!
Przeczytaj również: Systemy przeciwpożarowe. Charakterystyka – jakie wybrać?