Ogień to zagrożenie, którego nie wolno lekceważyć. Niezależnie od tego, czy mowa o hali produkcyjnej, przestrzeni biurowej, serwerowni czy domu, pożar zawsze niesie ze sobą straty materialne oraz niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Aby skutecznie przeciwdziałać płomieniom, warto zainwestować w system SSP – czyli System Sygnalizacji Pożaru, znany również jako SAP. Wczesne wykrycie zagrożenia jest kluczowe dla szybkiego zwalczenia pożaru i zminimalizowania strat.
Zabezpieczenia przeciwpożarowe
System SAP PPOŻ – jakie funkcje spełniają systemy przeciwpożarowe?
Instalacje tego typu składają się z szeregu urządzeń, które mają na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia i szkodliwych substancji, a także zadbać o bezpieczną ewakuację ludzi. Każda instalacja przeciwpożarowa (instalacje PPOŻ) musi być dopasowana do potrzeb konkretnego budynku, jednak podstawowe funkcje systemów SAP/SSP pozostają takie same. Zaliczamy do nich:
- Funkcję wykrywawczą – system ma za zadanie szybkie zidentyfikowanie pożaru oraz przekazanie wiadomości o zagrożeniu do odpowiednich urządzeń.
- Funkcję informacyjną – centrala instalacji przeciwpożarowej odbiera impulsy od czujników oraz pozwala na uruchomienie procedury alarmowej. To działanie może obejmować poinformowanie o zagrożeniu obecnego na miejscu personelu oraz automatyczne przekazanie sygnału alarmowego straży pożarnej.
- Funkcję alarmową – oprócz uprzedzenia odpowiednich służb, skuteczna ochrona przeciwpożarowa ma za zadanie ostrzec przebywające w obiekcie osoby przed niebezpieczeństwem. Odbywa się to zazwyczaj za pośrednictwem sygnalizatorów akustycznych lub akustyczno-optycznych.
- Funkcję oddymiania – podczas pożaru ogień nie jest jedynym zagrożeniem dla ludzi. Zatrucie dymem lub dwutlenkiem węgla jest znacznie groźniejsze, gdyż może nastąpić niezauważenie, utrudniając podejmowanie właściwych decyzji. Z tego powodu instalacje przeciwpożarowe często wyposażone są w elementy oddymiające – zwłaszcza w budynkach, gdzie może dojść do zapłonu szkodliwych substancji.
Instalacja sygnalizacji pożaru – na co zwrócić uwagę przed montażem?
Odpowiednie zabezpieczenie placówki przeciwko płomieniom wymaga usług specjalisty, z którym najlepiej skontaktować się już na etapie projektowania budynku. Profesjonalna pomoc jest niezbędna zarówno w przypadku doboru zabezpieczeń biernych – m.in. impregnacji ogniochronnych dla materiałów palnych – jak i aktywnych – np. systemu SAP. Gotowy projekt musi zyskać akceptację rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, a personel obiektu powinien przejść odpowiednie szkolenia. Po uruchomieniu systemu należy dołożyć starań, aby instalacja była stale konserwowana, co zapewni maksymalną skuteczność przez długie lata.
Jakie elementy tworzą instalację przeciwpożarową?
Elektroniczne systemy przeciwpożarowe są niezwykle zróżnicowane pod względem wielkości oraz ilości elementów. Mimo tego praktycznie każda instalacja składa się z następujących urządzeń:
- Urządzenia SAP – to pierwsza linia obrony przed płomieniami. W jej skład wchodzą czujniki temperatury, dymu oraz ognia, które umożliwiają błyskawiczne wykrycie zagrożenia i uruchomienie aktywnych systemów przeciwpożarowych. Dzięki szybkiej sygnalizacji personel obiektu i odpowiednie służby mają dość czasu, aby opanować ogień, zanim żywioł wymknie się spod kontroli. Sprawny system SAP pozwala również na bezpieczną ewakuację ludzi.
- System DSO – Dźwiękowy System Ostrzegawczy to niezbędne narzędzie podczas przeprowadzania ewakuacji personelu z płonącego budynku. System może być skonfigurowany w taki sposób, aby niektóre komunikaty były nadawane automatycznie, inne natomiast na życzenie operatora. Dobry system DSO umożliwia na błyskawiczne informowanie ludzi o bezpiecznych kierunkach ewakuacji.
- Urządzenia wyrywające gazy toksyczne i wybuchowe – specjalistyczne elementy tego typu pozwalają na szybkie wykrycie wycieku gazów oraz odcięcie najważniejszych zaworów w budynku. Czujniki są niezbędne do namierzenia niebezpiecznych stężeń substancji, które mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla integralności budynku.
- Urządzenia oddymiające – systemy tego rodzaju mają za zadanie odprowadzić szkodliwe opary z korytarzy, pomieszczeń oraz klatek schodowych, umożliwiając sprawną ewakuację personelu. Jest to niezwykle ważny element instalacji przeciwpożarowej, który znacząco zmniejsza ryzyko utraty zdrowia lub życia w wyniku zatrucia dymem.