Instalacja systemu oddymiania powietrza to dodatkowa forma zabezpieczenia całych budynków oraz pomieszczeń przed gromadzeniem się niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia i życia spalin lub substancji smolistych.
SYSTEMY ODDYMIANIA
Kraków, Niepołomice i okolice
CO OFERUJEMY?
SYSTEMY ODDYMIAJĄCE - DLACZEGO WARTO WYBRAĆ FPI?
Wieloletnie doświadczenie zebrane podczas współpracy z wiodącymi producentami, pozwala nam każdorazowo zapewnić najwyższy poziom świadczonych usług. Potwierdzeniem jakości naszej pracy są wykonane przez nas realizacje. Naszą ofertę kierujemy zarówno do klientów indywidualnych (mieszkania, domy, wspólnoty mieszkaniowe), jak i instytucji oraz firm.
Systemy oddymiające – montaż w Krakowie i okolicach
Działamy głównie na terenie Małopolski (Kraków, Niepołomice, Kłaj, Proszowice, Bochnia, Brzesko, Wieliczka, Skawina, Dobczyce, Gdów), ale w razie zainteresowania realizujemy także zlecenia na terenie całej Polski.
Ponad 10 lat doświadczenia w branży
Doradzamy Projektujemy Montujemy
Możliwość zawarcia umowy serwisowej
Stale poszerzamy naszą wiedzę techniczną
JAK DZIAŁAJĄ I GDZIE ZASTOSOWAĆ SYSTEMY ODDYMIANIA POMIESZCZEŃ?
Zatrucie dymem stanowi największe niebezpieczeństwo podczas wybuchu pożaru. Niezwykle gęsta mieszanina substancji chemicznych i smolistych może powodować nie tylko poważny uszczerbek na zdrowiu, ale i realne zagrożenie życia. Instalacja systemu oddymiania to kolejny krok w kierunku zapewnienia optymalnego poziomu bezpieczeństwa dla każdego użytkownika budynku.
Czym są systemy oddymiania?
Powyższym mianem określa się kompleksowo połączone urządzenia elektroniczne, które wspierają usuwanie dymu i innych szkodliwych substancji gazowych zagrażających ludzkiemu życiu lub zdrowiu. Montaż systemu oddymiania powietrza jest dodatkową formą ochrony budynków i pomieszczeń, które w obliczu niebezpieczeństwa (spowodowanego m.in. pożarem lub wybuchem) są szczególnie podatne na gromadzenie się spalin i substancji smolistych. Wówczas typowy system wentylacji budynku okazuje się niedostatecznym sposobem na oczyszczenie powietrza i usunięcie nadmiernych ilości trującego dymu.
Dlaczego montaż systemu oddymiania budynku jest tak istotny?
- Montaż systemów oddymiania zmniejsza ryzyko zagrożenia życia na drodze zatrucia dymem i innymi niebezpiecznymi substancjami znajdującymi się w powietrzu
- Usuwa nadmiar dymu z dróg ewakuacyjnych, dzięki temu usprawnia przeprowadzenie akcji ratunkowej
- Ułatwia pracę służb przeciwpożarowych (m.in. zapewniając łatwiejszy dostęp do obiektu)
- Stanowi dodatkowy element ochrony mienia przed zagrożeniem pożarowym
- Montaż systemów oddymiania oddziałuje na temperaturę budynku i zapewnia jego chłodzenie
- Ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się zagrożenia na dalsze części obszaru
Systemy oddymiania – w jaki sposób działają?
W większości przypadków systemy oddymiania stanowią jeden z elementów współtworzących potężną sieć urządzeń, które zbiorczo określa się terminem urządzenia przeciwpożarowe. Detekcja dymu poprzez czujniki prowadzi do uruchomienia sygnałów alarmowych. Natomiast centrala systemu SSP aktywuje szereg urządzeń peryferyjnych, które mają za zadanie rozpoczęcie akcji ratunkowej i walkę z występującym niebezpieczeństwem. Wśród nich znajduje się także sprzęt służący do oddymiania pomieszczeń.
Pożar w budynku skutkuje stopniowym wzrostem poziomu zadymienia. To natomiast prowadzi do otworzenia klap dymowych lub uruchomienia wentylatorów oddymiających które powodują odprowadzenie nagromadzonych spalin na zewnątrz obiektu. Instalacja klap dymowych jest zwykle realizowana na dachu lub fasadzie budynków. W nowatorskich systemach oddymiania często wykorzystuje się specjalne okna z napędem, które po wykryciu dymu ulegają automatycznemu uchyleniu dla poprawy wentylacji pomieszczenia. Do oddymiania klatek schodowych stosowane są także coraz częściej systemy różnicowania ciśnień.
Większość systemów oddymiania jest stricte związana z drogami ewakuacyjnymi. Centrala systemowa często zostaje połączona z drzwiami lub bramami napowietrzającymi, które po aktywacji procesu oddymiania zostają automatycznie otworzone, co pozwala na napływ świeżego powietrza do klatki schodowej. Dzięki temu osoby uciekające przed niebezpieczeństwem zyskają dodatkowe ułatwienie w trakcie akcji ratowniczej.
Dodatkowym zadaniem systemu oddymiania jest także regulacja procesu prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, jest to tak zwana funkcja przewietrzania. Dzięki temu urządzenia pozwalają zadbać o komfortowe warunki wewnątrz obiektu, a także usprawniają pracę systemu wentylacyjnego. Co więcej, utrzymanie optymalnego stanu powietrza jest niekiedy przymusem podczas składowania niektórych dóbr materialnych i towarów (np. podczas magazynowania surowców chemicznych).
Instalacja systemu oddymiania – gdzie warto?
Praktycznie każdy budynek jest potencjalnie zagrożony pożarem. Systemy oddymiania najczęściej znajdują zastosowanie do oddymiania:
- Klatek schodowych,
- Dróg ewakuacyjnych,
- Hal produkcyjnych i magazynowych.
Obecność instalacji elektrycznych i gazowych w prywatnych, komercyjnych i przemysłowych obiektach stanowi duże ryzyko dla znajdujących się tam zasobów ludzkich i materialnych. Dlatego też zajmujemy się montażem systemów oddymiania w różnego typu obiektach na terenie Małopolski – począwszy od dużych miast (np. Kraków), przez mniejsze miejscowości (np. Bochnia, Skawina), a skończywszy na niewielkich miasteczkach (np. Wieliczka, Niepołomice).
Systemy oddymiania wymagają profesjonalnego montażu. Warto wybrać znaną i polecaną firmę, zapraszamy do kontaktu!