Wedle popularnego powiedzenia lepiej dmuchać na zimne – bezpośrednie zabezpieczenie wejścia i wyjścia do istotnych pomieszczeń lub budynków umożliwia realne ograniczenie szans na padnięcie ofiarą przestępstwa. Kontrola dostępu to z całą pewnością jeden z fundamentalnych elementów nowoczesnej ochrony.
Czym jest system kontroli dostępu?
Bezpieczeństwo i ochrona mienia mogą być realizowane na różne sposoby. Jedną z najbardziej fundamentalnych metod są systemy kontroli dostępu, których podstawowym zadaniem jest ograniczenie/umożliwienie dostępu do konkretnych miejsc na terenie ich instalacji. W większości przypadków w skład systemu wchodzą dwa rodzaje urządzeń:
- wejściowe – pozwalające na dostęp do zabezpieczonych stref,
- wyjściowe – umożliwiające na realizację wspomnianego dostępu.
Urządzenia monitorujące wejścia i wyjścia do chronionych obszarów są ze sobą ściśle połączone za pomocą specjalistycznego oprogramowania, które dodatkowo umożliwia niezwykle wygodne i szybkie nadawanie lub odbieranie uprawnień dla poszczególnych osób. Administratorzy dodatkowo mogą przygotowywać harmonogramy dostępu. Coraz więcej systemów kontroli dostępu jest dodatkowo zintegrowana z innymi elementami odpowiedzialnymi za ochronę.
Montaż systemu kontroli dostępu z alarmem SSWiN czy monitoringiem wizyjnym umożliwia jeszcze szybszą realizację zgłoszenia do biura ochrony w przypadku włamania, co zwiększa szansę na skuteczne udaremnienie popełnienia przestępstwa. Ponadto instalacja systemu kontroli dostępu może obejmować połączenie z alarmem SSP, dzięki czemu następuje szybkie otwarcie wszelkich ograniczeń w momencie wykrycia niebezpieczeństwa związanego z pożarem.
Proste systemy to przede wszystkim ochrona przed wtargnięciem nieproszonych gości do konkretnych pomieszczeń lub budynków. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzenia odpowiedzialne za kontrole dostępu były rozwijane i uwzględniały dodatkowe funkcje:
- sterowanie zaporami,
- identyfikację użytkowników,
- kontrolę obecności osób przebywających w chronionej strefie,
- regularne informowanie administratora o zdarzeniach w systemie.
Jakie są rodzaje kontroli dostępu?
Urządzenia wejściowe mogą odpowiadać za kontrolę dostępu na wiele różnych sposobów. Firmy odpowiedzialne za montaż systemu wykorzystują m.in. szyfratory numeryczne, czytniki kart bądź breloków magnetycznych lub specjalistyczne skanery (np. linii papilarnych bądź siatkówki i tęczówki oka). Czytniki umożliwiają odczyt danych z identyfikatora, a przesłane informacje są porównywane z zapisem w bazie danych. Systemy kontroli dostępu umożliwiają lub odrzucają możliwość dostępu do strefy. Urządzeniami wyjściowymi są wszelkie mechanizmy odpowiedzialne za realizację dostępu. Do nich zaliczane są rygle elektromagnetyczne, bramki, szlabany czy zamki elektryczne. Za pomocą nadajnika, pilota lub przycisków następuje zezwolenie dostępu (np. wyjście z pomieszczenia i otwarcie drzwi).
Elektroniczny system kontroli dostępu – zalety
- Dodatkowa forma zabezpieczenia i ochrony
- Sprawne monitorowanie osób odwiedzających
- Udzielenie uprawnień i dostępu do określonych stref
- Kontrola sytuacji prowadzących do potencjalnego zagrożenia
- Analiza czasu pracy na podstawie wejść i wyjść do pomieszczeń
- Wsparcie dla pozostałych systemów bezpieczeństwa oraz firmy ochroniarskiej
- Zmniejszenie kosztów związanych z dorabianiem kluczy i wymianą zamków (np. w przypadku zgubienia)
Elektroniczny system kontroli dostępu – gdzie można zastosować?
Urządzenia odpowiedzialne za kontrolę dostępu stanowią prawdziwy standard w większości prywatnych firm i korporacji, które mają siedziby w dużych miastach (np. Kraków) lub okolicznych mniejszych miejscowościach (np. Niepołomice, Bochnia, Wieliczka czy Skawina). Właściciele przedsiębiorstw niejednokrotnie decydują się na ograniczenie możliwości wejścia i wyjścia do niektórych ważnych stref np. działów księgowości, obszarów produkcji, gabinetów zarządu czy sekcji badawczo-rozwojowych. Systemy kontroli dostępu minimalizują ryzyko kradzieży, włamań oraz wtargnięcia osób trzecich. Najpopularniejszy system kontroli dostępu Kraków, Niepołomice, Wieliczka i okolice. Sprawdź naszą ofertę.
Urządzenia kontrolujące dostęp znajdują zastosowanie w:
- bankach
- parkingach
- centrach handlowych
- obiektach rządowych
- szkołach i uczelniach wyższych
- hotelach i miejscach wypoczynkowych
- obiektach sportowych i rekreacyjnych
- placówkach medycznych i laboratoryjnych
Elektroniczny system kontroli dostępu to coraz chętniej stosowana forma ochrony i zabezpieczenia mienia. Warto wybrać firmę, która zajmie się montażem w sposób profesjonalny! Zapraszamy do kontaktu!