Bezpieczeństwo od niepamiętnych czasów stanowi jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Chociaż epoka zamków oraz twierdz odeszła do przeszłości, nie oznacza to, że krytyczna infrastruktura, hale przemysłowe, hotele, serwerownie i domy nie potrzebują skutecznej instalacji kontrolującej dostęp. Tradycyjne metody, takie jak mechaniczne zamki lub dozór pracownika są coraz częściej zastępowane zdalnymi systemami zarządzającymi dostępem. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?
System kontroli dostępu co to jest?
Kontrola dostępu (Access Control) to sposób umożliwiający zdalne zarządzanie drzwiami w dowolnym obiekcie lub grupie budynków za pośrednictwem dedykowanego oprogramowania i szeregu poświadczeń uwierzytelniających. Systemy kontroli dostępu pozwalają w dowolny sposób programować warunki dostępu dla drzwi, a także przyznawać, modyfikować, unieważniać i zarządzać prawami z użyciem komputera ze stałym dostępem do sieci. Dzięki temu rozwiązaniu każdy pracownik może otrzymać spersonalizowany zestaw poświadczeń pod postacią karty, breloka lub kodu dostępu w aplikacji, który umożliwia wstęp do konkretnych stref.
W jaki sposób działa system kontroli dostępu?
Instalacja składa się z dwóch głównych elementów: przegrody oraz urządzenia, które umożliwiają uwierzytelnienie tożsamości posiadacza. Do pierwszej kategorii zaliczane są drzwi, bramki sensoryczne, szlabany, barierki, zapory oraz inne blokady, umożliwiające kontrolowanie ruchu w obiekcie lub na chronionym terenie. Przegrody tego typu mogą zostać otwarte z użyciem kodu PIN, odcisku palca, karty zbliżeniowej RFID lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. System kontroli dostępu może wykorzystywać mechaniczne zamki – do których otwarcia wykorzystywane są specjalnie kodowane klucze – a także metody elektroniczne. Zapewnia to możliwość elastycznego dopasowania systemu kontroli do potrzeb konkretnego obiektu. Budynki wymagające wyższego standardu bezpieczeństwa mogą korzystać z połączenia obydwu metod – np. mechanicznego zamka oraz czytnika linii papilarnych – podczas gdy w przypadku większości hoteli wystarczy karta RFID, która pozwoli pracownikom oraz gościom uzyskać dostęp do konkretnych pomieszczeń.
Jakie są zalety systemu kontroli dostępu?
Instalacja systemów kontroli dostępu niesie ze sobą szereg korzyści, które sprawiają, że rozwiązanie to jest nie tylko znacznie bardziej wydajne od tradycyjnych metod kontroli, ale również znacznie tańsze w utrzymaniu. Dodatkowym atutem jest ogromna elastyczność systemu, który można na bieżąco zmieniać w zależności od konkretnych potrzeb. W przeciwieństwie do standardowego klucza lub identyfikatora, kartę RFID można zaprogramować w krótkim czasie, co ma szczególne znacznie w obiektach, przez które przewija się wiele osób o niskim poziomie dostępu – np. hoteli. Do najważniejszych zalet systemu kontroli zaliczyć można zatem:
- Bezpieczeństwo – administrator systemu dysponuje pełną kontrolą nad zaporami oraz sposobami uwierzytelniania, dzięki czemu ryzyko wykradzenia wrażliwych danych lub wartościowego mienia zredukowane jest praktycznie do zera. Osoby trzecie nie mają wstępu do obiektu, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości wobec posiadacza klucza lub karty, administrator może unieważnić konkretny sposób uwierzytelniania tożsamości. System kontroli dostępu zapewnia wysoki standard bezpieczeństwa i pozwala sprawnie reagować w przypadku kradzieży lub zgubienia karty, klucza bądź telefonu.
- Sprawna ewakuacja w sytuacjach nagłych – systemy kontroli dostępu współpracują nie tylko z monitoringiem, ale również instalacjami przeciwpożarowymi. Gdy zachodzi konieczność ewakuacji, scentralizowane sterowanie umożliwia otwarcie drzwi nawet w przypadku odcięcia zasilania.
- Oszczędność – system kontroli sprawia, że nie ma potrzeby zatrudnienia dodatkowych pracowników, których zadaniem będzie dozorowanie obiektu oraz potwierdzanie tożsamości wchodzących osób. Co więcej, w przypadku programowalnych kluczy lub kart wszystkie drzwi mogą posiadać zamek jednego typu, co zmniejsza wydatki podczas projektowania oraz montażu instalacji. Gdy dojdzie do utraty jednego z kluczy bądź telefonu zawierających kody dostępu, wystarczy przeprogramować istniejące środki dostępu, zamiast wymieniać wszystkie klucze oraz zamki.
System kontroli dostępu Kraków
Nowoczesne systemy oferują elastyczność, możliwość personalizacji, a także znakomite walory bezpieczeństwa, które pozwalają chronić nawet najcenniejsze przedmioty, dokumenty oraz dane. W zależności od potrzeb instalację tego typu można zamontować w domu, dzięki czemu właściciele mogą zautomatyzować oświetlenie i ogrzewanie na podstawie danych dostarczanych przez zamki w drzwiach. Aby zdobyć pewność, że obiekt zostanie dobrze zabezpieczony, należy wybrać firmę, taką jak FPI, która zadba o dopasowanie instalacji do Twoich potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!
Przeczytaj także: Elektroniczne systemy kontroli dostępu – nowe normy, wymagania systemowe i wytyczne