ROP – pomimo osobliwej nazwy, trudno znaleźć osobę, która nie widziała kiedyś tego typu urządzenia. Ręczne ostrzegacze pożarowe są montowane w każdym korytarzu, klatce schodowej oraz przy wejściach do budynków. Jak sama nazwa wskazuje, są one uruchamianie ręcznie przez najbliżej stojącą osobę, która zauważy pożar. Co trzeba wiedzieć o tych niepozornych, czerwonych pudełkach?
Jaką funkcję spełniają ręczne ostrzegacze pożarowe?
Niezależnie od typu, każdy ROP wykonany jest z czerwonego tworzywa, które zapewnia wysoką widoczność i pozwala szybko uruchomić instalację alarmową. Ręczne ostrzegacze mają za zadanie zwiększenie wydajności systemu przeciwpożarowego oraz umożliwić jak najsprawniejsze zasygnalizowanie źródła otwartego ognia. Ze względu na szybkość, z jaką rozprzestrzenia się pożar, skuteczne przeciwdziałanie żywiołowi i organicznie strat jest uzależnione od tego, ile czasu upłynie od momentu pojawienia się ognia do uruchomienia aktywnych zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz interwencji służb. ROP-y umożliwiają błyskawiczne uruchomienie systemu alarmowego przez dowolną osobę, która zauważy dym lub ogień.
Typy ręcznych ostrzegaczy pożarowych
Na rynku możemy spotkać dwa rodzaje tego typu urządzeń. Różnica pomiędzy nimi polega na sposobie uruchomienia alarmu – w zależności od modelu mamy do czynienia z metodą bezpośrednią i pośrednią. Niezależnie od typu urządzenia, po uruchomieniu ROP-y przesyłają sygnał alarmowy do centrali, co umożliwia uruchomienie pozostałych elementów aktywnej instalacji przeciwpożarowej. Obudowa urządzeń jest hermetyczna, a także spełnia wymogi trwałości. W przypadku przypadkowego lub bezpodstawnego użycia ROP-y mogą zostać łatwo zresetowane za pomocą odpowiedniego klucza. Podczas zakupu konieczne trzeba zwrócić uwagę na specyfikę zgodną z normą PN-EN 54-11:2004.
- ROP A – ten rodzaj urządzenia jest uruchamiany bezpośrednio w momencie zbicia lub przemieszczenia szybki z tworzywa sztucznego. Jest to szybsza z dwóch metod i pozwala uruchomić instalację alarmową w niezwykle krótkim czasie.
- ROP B – to model działający pośrednio, co oznacza, że aby uruchomić urządzenie trzeba nie tylko zbić lub odsunąć szybkę, ale również nacisnąć specjalny przycisk. Chociaż ostrzegacze pośrednie wymagają nieco więcej czasu, są obarczone mniejszym ryzykiem przypadkowego uruchomienia.
Ręczne ostrzegacze pożarowe rozmieszczenie
Aby ręczne ostrzeganie pożarowe mogło spełniać swoje zadanie, niezbędne jest umieszczenie urządzeń w odpowiednich miejscach. W przypadku elementów instalacji przeciwpożarowej, które mają być uruchamiane przez ludzi, kluczowe jest zachowanie wysokiej widoczności oraz dostępności. Z tego powodu ROP-y muszą znajdować się na wysokości od 120 do 160 centymetrów, co umożliwia swobodną aktywację alarmu przez osoby niezależnie od wzrostu, wieku lub stanu zdrowia. Kolejną ważną liczbą w przypadku ręcznych ostrzegaczy przeciwpożarowych jest odległość 30 metrów. Jest to maksymalny dystans, jaki powinien dzielić użytkowników budynku od najbliższego urządzenia.
Obowiązujące normy określają jak rozmieścić ROP-y w budynku, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo użytkownikom obiektu. Urządzenia powinny znajdować się na wszystkich drogach ewakuacyjnych oraz na każdym piętrze w przypadku klatek schodowych. Jeżeli w klatce znajduje się system oddymiania aktywowany za pomocą przycisku, ręczne ostrzegacze umieszcza się przy drzwiach wyjściowych klatki schodowej. Kolejna lokacja, która wymaga dozoru ze strony ROP-ów to pomieszczenia i obszary szczególnie zagrożone pożarem.
Urządzenia tego typu powinny znaleźć się również w pobliżu gaśnic oraz hydrantów ściennych. W przypadku zauważenia pożaru osoba może od razu skorzystać ze środków przeciwdziałania, aby ugasić ogień – jeżeli nie zagraża to jej bezpieczeństwu. W sytuacji, gdy system sygnalizacji pożaru (SSP) posiada połączenie ze Strażą Pożarną, konieczne jest również umieszczenie ręcznego ostrzegacza w pobliżu centrali. Wejścia do budynku to kolejna lokalizacja ROP-ów, która pozwala szybko uruchomić alarm w przypadku zauważenia pożaru.
Przeczytaj także: Systemy przeciwpożarowe – charakterystyka. Jakie wybrać?