System alarmowy znacznie poprawia bezpieczeństwo domu, jednakże jego skuteczność uzależniona jest od sposobu rozmieszczenia czujek, rodzaju detektorów, manipulatorów oraz centrali. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem montażu i w jaki sposób uniknąć najczęstszych błędów związanych z instalacją systemu alarmowego?
Centrala – serce układu
Montaż systemów alarmowych rozpoczyna się od centrali, czyli urządzenia sterującego całą instalacją. Ten element systemu powinien zostać umieszczony w miejscu, do którego osoby postronne nie będą miały łatwego dostępu – w przypadku mniejszych wnętrz warto zadbać, aby modułu nie można było obserwować przez okna. Najlepszym wyborem dla centrali jest suche pomieszczenie w środku obiektu, w którym panuje stabilna temperatura pokojowa. W przypadku central bezprzewodowych należy dodatkowo upewnić się, czy wybrane miejsce umożliwia na stabilny odbiór sygnału.
Podczas instalacji należy upewnić się, czy potrzebne będzie zastosowanie transformatora lub odpowiedniego zasilacza, gdyż możemy spotkać się z modelami, które zasilane są prądem stałym o niskim napięciu. Podłączenie takiej centrali do sieci domowej może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, dlatego koniecznie należy zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta. Kolejną pomyłką jest ułożenie przewodów instalacji alarmowej zbyt blisko instalacji elektrycznej, co skutkuje zakłóceniami sygnału. Minimalny odstęp w tym wypadku wynosi 20 centymetrów, chociaż wielu specjalistów zaleca zachowanie dystansu 40 centymetrów. Jeżeli chcemy mieć pewność, że wszystkie elementy instalacji zostaną umieszczone we właściwym miejscu, warto skorzystać z usług specjalistów, takich jak montaż alarmów Kraków przez firmę FPI.
Czujniki
Detektory to „oczy” instalacji, których zadaniem jest wykrycie zagrożenia oraz przekazanie tych informacji do centrali. W domach zazwyczaj wykorzystywane są czujniki na podczerwień (PIR), cechujące się znakomitą zdolnością do wykrywania ruchu prostopadłego, przez co zwykle montowane są w narożnikach pomieszczeń na wysokości od 180 do 250 centymetrów – przy czym 240 centymetrów to zalecana wysokość w przypadku większości czujek. Detektory na podczerwień powinny obejmować zasięgiem takie miejsca jak drzwi, okna, wyjścia na taras, garaż, eliminując możliwość niezauważonego włamania się do domu. Warto pamiętać, że czujniki na podczerwień najlepiej radzą sobie z wykrywaniem ruchu prostopadłego w stosunku do emitowanych fal, dlatego detektorów nie powinno umieszczać się naprzeciwko okien lub drzwi. Dzięki temu zachowają one maksymalną skuteczność w przypadku wtargnięcia.
Detektory wykorzystujące podczerwień to wszechstronne urządzenia, jednakże nie sprawdzą się w miejscach, gdzie występują duże wahania temperatury lub znaczne ruchy powietrza – strych, okolice klimatyzacji, nagrzewnic, pieców itp. Czujka PIR będzie traktowała zakłócenia jako ruch, co doprowadzi do fałszywego alarmu. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się czujniki o podwójnym systemie wykrywania – zwykle podczerwień plus mikrofale – które nie będą reagowały na zakłócenia utrudniające pracę detektora podczerwieni. Do uruchomienia takiej czujki niezbędne jest zarejestrowanie ruchu przez obydwa detektory jednocześnie, co znacznie poprawia dokładność i niezawodność systemu.
Warto też odnotować, że systemy alarmowe służą nie tylko wykrywaniu włamań, ale również innych niebezpiecznych czynników, takich jak obecność wody, szkodliwego gazu lub wysokiej temperatury. Niezależnie od modelu urządzenia instalacja powinna być podyktowana wskazaniami producenta, a jeżeli chcemy mieć pewność, że czujniki otwarcia oraz inne detektory będą pracowały bez zarzuty, montaż systemów alarmowych wyręczy nas podczas pracy.
Manipulator
Pod tą nazwą rozumiana jest klawiatura lub panel dotykowy, który pozwala wyłączyć instalację alarmową. Manipulatory montuje się wewnątrz domu, zazwyczaj w wiatrołapie, korytarzu – blisko wejścia. Osoba wprowadzająca kod ma ograniczoną ilość czasu na rozbrojenie systemu. Obecność kilku manipulatorów pozwala dzielić obiekt na różne obszary użytkowania – np. na strefę nocną i dzienną.
Jakie są najczęściej spotykane pomyłki podczas montażu instalacji?
- Niewłaściwy dobór przewodów i zbyt słaby zasięg w przypadku urządzeń bezprzewodowych.
- Brak zasilania awaryjnego – wiele domów posiada zewnętrzne bezpieczniki, których wyłączenie mogłoby wyeliminować instalację alarmową. Z tego powodu warto zadbać o alternatywne źródło zasilania, a także akumulatorowy sygnalizator, umieszczony na zewnątrz budynku. Sama obecność takiego urządzenia może odstraszyć włamywaczy.
- Niewłaściwa lokacja detektorów.
- Brak testów oraz konfiguracji systemu.
Profesjonalny montaż systemów alarmowych na terenie Małopolski (Kraków, Niepołomice, Proszowice, Bochnia, Brzesko, Wieliczka, Skawina, Dobczyce, Gdów) oferuje FPI. Zapraszamy do kontaktu!
Przeczytaj także: Zasady klasyfikacji systemów alarmowych – normy.