Czy warto zamontować fotokomórkę do bramy? W jaki sposób dokonać dobrego wyboru i cieszyć się niezawodnością bramy? Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat akcesoriów do bram. Okazuje się, że te małe elementy mają ogromne znaczenie. Na czym opiera się zasada działania fotokomórek? Jaka jest ich budowa i w jaki sposób prawidłowo je zamontować?
Jaka jest budowa fotokomórki?
W celu zrozumienia działania fotokomórki do bramy wjazdowej należy najpierw poznać jej budowę. Choć zasada funkcjonowania systemu może wydawać się niezrozumiała i nieco magiczna, całość opiera się na wykorzystaniu dwóch elementów: nadajnika i odbiornika. Wiązka podczerwieni odpowiada za wzajemne oddziaływanie na siebie wspomnianych części, przez co sprzęt „wyczuwa” przeszkodę, która znajduje się dokładnie pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem.
Nadajnik można określić jako małą płytkę elektroniczną z diodą IR (czyli podczerwoną). Z kolei odbiornik jest zbudowany z elementu światłoczułego, przekaźników oraz styków NO lub NC.
Fotokomórka do bramy – jak działa?
Fotokomórka jest jednym z akcesoriów do bram, które ułatwia codzienne korzystanie z nich i dodatkowo podnosi bezpieczeństwo zapobiegając wypadkom, w których może dojść do uszkodzenia samochodu lub – co gorsza – do potrącenia pieszego.
Zasada działania fotokomórek nie jest skomplikowana. Wszystko opiera się na niewidocznej dla ludzkiego oka wiązce światła podczerwonego, która wysyłana jest z nadajnika do odbiornika. Kiedy emitowana przez nadajnik wiązka podczerwieni dociera do diody odbiornika, brama otwiera się i zamyka się w płynny sposób. Pojawienie się przeszkody przerywa sygnał i zatrzymuje mechanizm działania bramy.
Fotokomórka do bramy wjazdowej – jakie są jej rodzaje?
Typy urządzeń do bram różnią się od siebie sposobem działania, więc warto znać ich cechy. Wyróżnić można dwa rodzaje fotokomórek:
- przekaźnikową (inaczej analogową lub klasyczną) – działanie fotokomórki opiera się na obwodach; przeszkoda przerywa obwód na zaciskach COM iNC;
- cyfrową – w tym przypadku główną rolę odgrywa cyfrowe złącze; to ono przekazuje dane o przerwaniu sygnału z powodu pojawienia się przeszkody; zaletą takiego rozwiązania jest łatwość instalacji, jednak należy pamiętać o braku uniwersalności pod względem obsługi technologii tego typu – cyfrową fotokomórkę można podłączyć jedynie do centrali, która koduje sygnały cyfrowe.
Bezpieczeństwo i wygoda, czyli funkcjonalność fotokomórki do bramy
Dla jednych fotokomórki montowane przy bramach są niepotrzebne, dla innych wręcz niezbędne, by czuć się pewnie za kierownicą. Bez względu na to, jaka jest opinia o tego typu akcesoriach do systemów bram, bez wątpienia wpływają one na zwiększenie bezpieczeństwa swojego i innych podczas wjazdu na teren i wyjazdu z danej posesji. Dzięki temu prostemu mechanizmowi można uniknąć zarysowania samochodu oraz ograniczyć ryzyko wypadku, w którym ucierpieć może przechodzący obok człowiek. Jest to szczególnie istotne, jeśli chodzi o dzieci. Często trudno je zauważyć np. podczas cofania samochodem. Są to wystarczające powody ku temu, by zainwestować w fotokomórki – zwłaszcza gdy wjeżdżanie lub wyjeżdżanie autem za każdym razem wiąże się z dużym stresem. Taki mały i niepozorny element może znacznie zmniejszyć obawy z tym związane.
Fotokomórka do bramy – montaż
Akcesoria te można zainstalować w bramach garażowych, przesuwnych i skrzydłowych. Fotokomórka do bramy na jakiej wysokości powinna się znaleźć? Warto zaznaczyć, że wykrywa ona przeszkody, które umieszczone są co najmniej 50 cm nad ziemią w świetle bramy. W przypadku posiadania skrzydłowej bramy poleca się instalację drugiego zestawu, by zwiększyć wykrywalność obiektów.
Ich instalacja powinna być zaplanowana w ten sposób, by sięgały 40-60 cm od powierzchni ziemi. Ze względu na fotoczułe elementy odbiornika, zalecamy unikać montażu odbiornika fotokomórek w miejscu wystawionym na silne nasłonecznienie. Nadajnik i odbiornik należy zamontować pionowo.
Aby mieć pewność, że montaż fotokomórek do bramy będzie przeprowadzony prawidłowo, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy! Sprawdź ofertę FPI – zapraszamy do kontaktu!
Przeczytaj także: Napędy do bram wjazdowych. Najczęstsze błędy podczas montażu automatyki do bram