Konfiguracja sieci LAN – najważniejsze informacje o sieci komputerowej
Połączenie ze sobą kilku komputerów w obrębie jednego budynku to rozwiązanie, które pozwala na realizację wielu projektów. Takie rozwiązania najczęściej spotykane są w korporacjach, jednak nie oznacza to, że nie mogą pojawiać się w innych miejscach. Poznaj tajniki i sekrety sieci LAN i uzyskaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące konfiguracji, a także ewentualnych problemów z okablowaniem strukturalnym.
Czym jest sieć LAN?
Sieć komputerowa znajdująca się na niewielkim obszarze i łącząca kilka komputerów, a także urządzeń. Bardzo często lokalne sieci komputerowe tworzone są w obrębie szkół, bibliotek, biur, a także bloków. Urządzenia mają możliwość komunikacji ze sobą, dzięki czemu są elementami jednej wspólnej sieci i ułatwiają wspólną pracę osób zatrudnionych w jednej firmie lub studentów w obrębie jednej uczelni.
Konfiguracja sieci LAN i podłączenie routera do sieci
Zależy Ci na skonfigurowaniu niewielkiej domowej sieci LAN? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, ponieważ możesz zrobić to samodzielnie i jest to bardzo proste.
- Pierwszym krokiem będzie podłączenie routera do komputerów i do sieci internetowej. Można to zrobić przy pomocy kabli, jednak o wiele wygodniejsze będzie połączenie urządzeń przy pomocy wi-fi.
- Aby skonfigurować sieć LAN, należy wejść w panel sterowania, a następnie w połączenia sieciowe i prawym przyciskiem myszy rozwinąć właściwości.
- Kolejnym krokiem będzie wybór protokołu internetowego w wersji 4 i właściwości.
- Na routerze wybieramy opcję uzyskania adresu IP w sposób automatyczny. Konieczne będzie również pozyskanie adresu serwera DNS, które również można uzyskać, wybierając automatyczną opcję.
Na każdym urządzeniu, które ma być przypisane do sieci LAN, konieczne będzie wykonanie takiej konfiguracji. Co więcej, wszystkie urządzenia będą działały na tym samym adresie IP, który będzie się różnił jedynie ostatnią cyfrą, w przypadku poszczególnych stanowisk. Tak skonfigurowana sieć LAN, będzie gotowa do działania!
Czym jest okablowanie strukturalne i do czego jest używane?
Okablowanie strukturalne to inaczej okablowanie telekomunikacyjne, które umożliwia stworzenie połączeń sieci komputerowych, a także innych systemów. Do okablowania strukturalnego zaliczamy:
- okablowanie pionowe,
- okablowanie poziome,
- okablowanie między budynkami,
- punkty rozdzielcze,
- punkty abonenckie.
Okablowanie strukturalne w odniesieniu do komputerów ma na celu rozprowadzenie sieci internetowej do poszczególnych jednostek.
Jakie normy okablowania strukturalnego obowiązują w Polsce?
Normy okablowania strukturalnego obowiązujące w Polsce określają wymagania, które dotyczą elementów wykorzystanych do budowy sieci. W Polsce jest to norma PN-EN 50173, która weszła w życie w 2019 roku.
Z kolei planowanie, a także samo tworzenie instalacji sieciowych zawarte jest w normie PN-EN 50174.
Jakie są rodzaje okablowania sieciowego ?
Rodzaje skrętek w okablowaniu sieci to:
- kabel UTP ( unshielded twisted pair – pary nie są ekranowane ),
- kabel FTP ( foiled twisted pair – pary otoczone są folią ),
- kabel STP ( shielded twisted pair – każda z par ekranowana oplotem ),
- kabel SFTP łączący cechy FTP i STP.
Podstawowe pomiary okablowania podczas montażu
Prawidłowe funkcjonowanie sieci powinno być sprawdzone tuż po jej instalacji. Weryfikacja stworzonego połączenia pozwala na wykrycie ewentualnych błędów lub wadliwych elementów. Najważniejszym parametrem, który pozwoli określić poprawność połączenia wszystkich elementów sieci, jest Wire Map, często nazywany jako mapa połączeń. Błędy pokazane w tym parametrze powinny być dokładnie sprawdzone. Przede wszystkim analizie muszą być poddane przewody w terminalu Patch panel. Prawidłowe okablowanie może sugerować problemy techniczne związane z niepoprawnym zakończeniem kabla, zwarcia, lub przerwanie kabla.
Stworzenie własnej sieci LAN nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga posiadania pewnej wiedzy, a także cierpliwości do jej wykonania. Dodatkowa wiedza, którą zgromadziliśmy w tym artykule, powinna pomóc w poznaniu podstawowych aspektów dotyczących działania lokalnych sieci komputerowych, a także problemów, które mogą wynikać ze strony okablowania. Bardzo często głównym problemem, który utrudnia stworzenie sieci, są wady okablowania, które w łatwy sposób można zlokalizować i usunąć.