Pomimo zakupu renomowanej bramy, doboru odpowiednio mocnego układu napędowego oraz wynajęcia fachowców, którzy zadbali o właściwy montaż systemu, wciąż musimy pamiętać o właściwej konserwacji i odpowiednim użytkowaniu bramy. Jest to istotna kwestia, gdyż wiele awarii tego typu sprzętu nie jest związanych z niską jakością elementów, ale z błędami człowieka. Jak wyeliminować błędy przy użytkowaniu bram automatycznych?
Zadbać o czystość wokół bramy
Niezależnie od tego, czy dysponujemy bramą skrzydłową, czy też modelem przesuwnym, warto pamiętać, że obydwa rozwiązania mają swoje zalety oraz wady, które wiążą się z eksploatacją. Zabrudzenia pod postacią pyłu, żwiru, ziemi oraz innych drobnych przedmiotów sprawiają, że podczas przesuwania skrzydła po szynie lub prowadnicy brama napotyka na zwiększony opór. To z kolei dodatkowo obciąża układ napędowy, co prowadzi do szybszego zużycia elementów lub uszkodzenia silnika. W przypadku bram skrzydłowym największym zagrożeniem jest śnieg, który znacząco utrudnia albo wręcz uniemożliwia otwieranie wjazdu. Z tego powodu nie powinno się wykorzystywać bramy do odśnieżania podjazdu, gdyż może to doprowadzić do zniszczenia systemu napędowego oraz utraty gwarancji ze względu na niewłaściwe użytkowanie. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do urwania zawiasów.
Korzystać ze smarów przewidzianych do konserwacji bram
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ruchome części wystarczy posmarować towotem, aby zredukować tarcie i zapewnić gładką pracę rolek, przekładni czy listew zębatych. Chociaż towot dobrze sprawdza się w przypadku smarowania zawiasów bram skrzydłowych, to nie jest on uniwersalnym środkiem, który można stosować we wszystkich modelach bram. Ze względu na gęstą i lepką konsystencję do towotu przywierają wszelkiego rodzaju zabrudzenia, o które zostały wspomniane w poprzednim akapicie. Przez to układ napędowy będzie się borykał ze zwiększonym tarciem oraz oporami toczenia, co może prowadzić do przeciążenia silnika. Jeżeli chcemy zadbać o bramy przesuwne – zarówno szynowe, jak i samonośne – najlepszym wyborem będą smary silikonowe, rozpylane w formie aerozolu.
Wysprzęglić bramę podczas otwierania awaryjnego
Automatyka do bram to ogromne udogodnienie, jednakże nawet najlepszy system czasami przestaje działać. Najczęściej ma to związek z awarią sieci zasilania lub wyczerpaniem baterii w pilocie, co z oczywistych względów zmusza nas do ręcznego otwarcia bramy. Przy odpowiednio nasmarowanych rolkach oraz zawiasach nie jest to trudne zadanie, ale musimy pamiętać o tym, aby wysprzęglić bramę. Wiele modeli posiada proste systemy, umożliwiające na szybkie odłączenie układu napędowego do skrzydła bramy, co znacznie ułatwia całą operację. Jeżeli brama nie zostanie wysprzęglona, uszkodzeniu mogą ulec siłowniki oraz inne elementy układu napędowego.
Podczas wymiany zadbać o odpowiednie części
Bezpieczniki to niewielkie elementy, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie bramy. Podczas ich wymiany należy sprawdzić, czy układ wykorzystuje modele zwłoczne czy bezzwłoczne, a także zadbać o to, aby bezpieczniki charakteryzowały się odpowiednią wartość natężenia prądu. W przypadku doboru niewłaściwych parametrów może dojść do spalenia elektroniki odpowiedzialnej za sterowanie bramą, co wiąże się z koniecznością kosztownej naprawy. Jeżeli dochodzi do wymiany innych części układu, nie powinniśmy decydować się na tanie zamienniki od niesprawdzonych producentów. Niska jakość, utrata gwarancji oraz brak kompatybilności może sprawić, że zakup tańszego odpowiednika będzie się wiązał z większymi wydatkami, niż nabycie markowego elementu.
Odpowiednie zabezpieczenie przed zimą
Niezależnie od tego, jakie wybierzemy siłowniki czy napędy do bram błędy użytkowania związane z brakiem odpowiedniej konserwacji przed zimą przyniosą jednakowe rezultaty. Niskie temperatury oraz obecność śniegu i lodu tworzą wyjątkowo niekorzystne warunki dla bram. Z tego powodu należy zadbać o należyte nasmarowanie części ruchomych za pomocą środków silikonowych, które odpychają wilgoć. Ograniczy to zamarzanie wody w miejscach, gdzie mogłaby ona przeszkodzić w otwieraniu bramy. Warto też pamiętać, że na pracę bramy wpływa również ciężar śniegu oraz lodu, który generuje dodatkowe obciążenie dla układu napędowego w czasie pracy.
Szukasz sprawdzonej firmy do montażu automatyki do bram? Skontaktuj się z nami! Z chęcią pomożemy i odpowiemy na wszystkie pytania.
Przeczytaj także: Automatyka do bram. Jaką wybrać?