W każdej firmie, domu wolnostojącym czy na osiedlu mieszkalnym doskonale sprawdzi się brama otwierana automatycznie, która zapewnia nie tylko komfort użytkowania, ale również wysoki poziom bezpieczeństwa. Najlepszym momentem na wybór automatyki do bram jest etap projektowania całego ogrodzenia. Dzięki temu możliwe jest jego dokładne rozplanowanie oraz bezproblemowy montaż. Na automatykę można również zdecydować się dopiero po jakimś czasie od montażu bramy, ale w tym przypadku trzeba się liczyć z dodatkowymi pracami, związanymi z kopaniem lub usuwaniem istniejącej już nawierzchni. Najlepsza automatyka do bram Kraków i okolice.
Dlaczego warto zdecydować się na automatyczne napędy do bram?
Automatyczny napęd do bram wpływa w ogromnym stopniu na codzienną eksploatację i zapewnia komfort użytkownikom. Bramy automatyczne umożliwiają ich zamykanie i otwieranie bez wysiadania z samochodu. Można nimi sterować za pomocą pilota, nawet z odległości 200 m, lub przy pomocy aplikacji na smartphone z dowolnego miejsca na świecie. Czas niezbędny do wjazdu lub wyjazdu z posesji znacznie się skraca, co jest dużym ułatwieniem. Ponadto automatyczne napędy do bram wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy – bez konieczności wychodzenia z auta po zmroku zminimalizowane jest ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji z osobami postronnymi, w tym kradzieży auta pozostawionego z kluczykiem w stacyjce. Automatyka do bram należy do systemów kontroli dostępu, chroni dodatkowo cały dom przed wtargnięciem osób niepożądanych, ponieważ taką bramę o wiele trudniej otworzyć. Co ważne, automatyczne napędy do bram wyposażone są w szereg urządzeń zabezpieczających: m. in. specjalne fotokomórki, zamontowane wzdłuż linii wjazdu. Jeśli promień fotokomórki zostanie przesłonięty przez jakiś obiekt (np. przez człowieka), fotokomórka zatrzymuje bramę i zapobiega zatrzaśnięciu. Kolejnym elementem zabezpieczającym jest czujnik przeciążenia oraz krawędziowa listwa bezpieczeństwa, zatrzymują one bramę w momencie wykrycia przeszkody. Jeśli dom usytuowany jest w pobliżu ruchliwej ulicy, automatyczne napędy do bram znacząco ułatwią płynne włączenie się do ruchu, a także zjechanie na teren posesji – jest to możliwe, jeśli z odpowiednim wyprzedzeniem uruchomimy bramę. Ponadto automatyczny napęd do bram to duże udogodnienia podczas niesprzyjającej aury.
Jakie są rodzaje napędów?
Rodzaj napędu do bram automatycznych uzależniony jest od sposobu ich otwierania. Najczęściej wybierany jest napęd do bramy przesuwanej, która otwiera się równolegle do ogrodzenia (w lewo lub prawo). Wymogiem, który należy spełnić, aby zamontować ten typ bramy, jest wolna przestrzeń do przesuwania skrzydła. Brama wjazdowa przesuwana może być samonośna lub zainstalowana na specjalnej szynie. Warto pamiętać przy tym o siłowniku i doprowadzeniu instalacji elektrycznej o napięciu 230 V. Przy wyborze napędu do bramy przesuwnej należy wziąć pod uwagę jej ciężar, szerokość, częstotliwość otwierania. Ciężar bramy nie może być większy od maksymalnego obciążenia, które jest podawane przez producenta.
Drugim rodzajem napędów są te występujące w bramach rozwieranych. Bramy rozwierane dostępne są na rynku w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej. Bramy skrzydłowe najczęściej są wybierane w sytuacji, kiedy front działki jest wąski lub graniczy blisko z innymi posesjami. Bramy rozwierane wymagają w większości przypadków długiego i płaskiego podjazdu. Istnieje możliwość zamontowania bramy mając pochyły podjazd, lecz wymaga to specjalnej konstrukcji zawiasów. Wybierając napęd do bram rozwiernych należy pamiętać, że do ich działania niezbędne są dwa siłowniki, pod które trzeba przygotować niezbędne okablowanie. Powinniśmy także wziąć pod uwagę długość skrzydła bramy, jego ciężar, ilość miejsca potrzebnego do zamontowania siłownika, a także odległość krawędzi słupka od osi zamontowanych zawiasów.
Z jakich komponentów składa się automatyka do bram?
Bez względu na typ napędu, skład zestawu automatyki do bram jest podobny i posiada na wyposażeniu:
- siłownik – współpracuje z nim ramię, szyna jezdna, łańcuch lub pasek zębaty oraz wysięgnik łamany lub prosty;
- centrale sterujące;
- urządzenia zabezpieczające: fotokomórki lub listwa krawędziowa, które chronią ludzi oraz samochody przed niespodziewanym zamknięciem bramy;
- pilota lub klawiaturę kodową umożliwiające łatwe i komfortowe otwieranie lub zamykanie bramy;
W automatyce do bram siłę przenoszą koła zębate oraz przekładnie. Istotne jest to, aby te elementy były dostosowane do ciężaru bramy oraz sposobu i intensywności jej otwierania. Dodatkowo automatyka do bram może zawierać akumulatory awaryjne oraz świetlne systemy sygnalizujące.
Jak działa automatyczny napęd do bram?
Działanie mechanizmu automatyki do bram opiera się na prostych zasadach, a ich budowa różni się tylko rodzajem komponentów. Główną rolę gra tutaj siłownik, którego zadaniem jest otwieranie i zamykanie bramy. O płynnym działaniu mechanizmu decyzje moc siłownika, dlatego też musi on zostać odpowiednio dobrany do rozmiaru i ciężaru bramy. Za kontrolę pracy siłownika odpowiada centrala sterująca. Odbiera ona od użytkownika za pomocą pilota lub klawiatury sygnał, który rozpoczyna działanie siłownika.
Jak dobrać elementy systemu automatyki do bram?
Gwarancją niezawodności i skuteczności automatyki do bram jest jej odpowiedni dobór pod względem sposobu otwierania bramy, jej ciężaru oraz szerokości wjazdu. Intensywność użytkowania jest także niezwykle ważną kwestią – inny rodzaj automatyki będzie wymagany w domu jednorodzinnym, a inny do działania bram przemysłowych, które wymagać będą napędu o dużej mocy. W bramach przydomowych wystarczy zastosowanie automatyki do 50 cykli otwierania i zamykania na dobę, w bramach przemysłowych intensywność otwierania jest nieraz dużo wyższa, więc należy do takich bram dobrać odpowiednią automatykę, aby przedłużyć ich płynność funkcjonowania i żywotność. Przy doborze automatyki do bram trzeba również wziąć pod uwagę szybkość otwierania. Warto zwrócić uwagę na rodzaj zasilania (230, 24V, 12V). Jeśli dobiera się automatykę do zamontowanej już bramy, warto najpierw zweryfikować, czy jej mechanizm działa prawidłowo. Zarówno przy bramach jedno-, jak i dwuskrzydłowych należy mieć na uwadze siłę i częstotliwość występowania wiatru, szczególnie na terenach, gdzie takie zjawiska są na porządku dziennym. Z tego względu przy dobieraniu odpowiedniego automatu do bramy warto również wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne panujące w danym regionie. Tym bardziej, że zmienne warunki atmosferyczne wpływają na opory tarcia podczas pracy siłownika. Przed montażem bramy z automatem należy upewnić się, że jej stan techniczny jest prawidłowy i czy nie występują żadne tarcia podczas jej otwierania i zamykania. Ewentualne tarcia mogą bowiem negatywnie wpłynąć na pracę napędu.
Automatyka do bram – montaż
Decydując się na montaż bramy z automatycznym napędem, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Prawidłowy montaż wpływa na jakość późniejszego funkcjonowania bramy, na żywotność automatu do bramy, a także na bezpieczeństwo podczas użytkowania. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia usterek. Interesuje Cię automatyka do bram Kraków lub okolice ? Szukasz fachowej pomocy ?
Z tego względu warto skorzystać z najwyższej jakości obsługi oferowanej przez FPI.com.pl – skontaktuj się z nami!